Józef i Wiktoria urodzili się w Markowej, tam dorastali, a w 1935 r. zawarli ślub w kościele parafialnym pw. św. Doroty. W rodzinnej wsi postrzegani byli jako ludzie uczciwi, pracowici, wierzący i pełni pasji. Wiktoria zajmowała się domem i dziećmi, udzielała się także w amatorskim teatrze wiejskim. Józef był rolnikiem i działaczem Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Męskiej i Związku Młodzieży Wiejskiej RP „Wici”. Trudnił się ogrodnictwem, pszczelarstwem i hodowlą jedwabników, osiągając w tych dziedzinach sukcesy. Jego największą pasją była jednak fotografia, bogato ilustrująca życie jego rodziny i mieszkańców Markowej.
Pamięć o rodzinie Ulmów
-
1995
uhonorowanie Wiktorii i Józefa Ulmów przez Instytut Yad Vashem tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata
-
2003
rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego rodziny Ulmów
-
2004
odsłonięcie w Markowej pomnika upamiętniającego bohaterstwo rodziny Ulmów
-
2010
odznaczenie Wiktorii i Józefa Ulmów przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski
-
2016
otwarcie Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej
-
2018
ustanowienie 24 marca (rocznica zabójstwa rodziny Ulmów) Narodowym Dniem Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką
-
10 września 2023
beatyfikacja rodziny Ulmów
Pracowite i pełne pasji małżeństwo
Markowa w obiektywie Józefa
Józef Ulma był ogrodnikiem i działaczem społecznym. Jako fotograf amator dokumentował życie rodzinnej Markowej, jednej z podkarpackich wsi.
Historia Markowej
Markowa to dzisiaj miejscowość i gmina w województwie podkarpackim. Jako wieś została założona w połowie XIV wieku, za panowania Kazimierza Wielkiego, kiedy to sprowadzono tam niemieckich osadników. Polonizacja języka nastąpiła w XVI i XVII wieku, a polska świadomość narodowa rozwinęła się w pełni w wieku XIX.
Osada była duża i stosunkowo zamożna. Oddanie mieszkańcom ziemi na własność i wprowadzenie w drugiej połowie XIX wieku samorządu rozwinęło w nich zdolność do samodzielnego dbania o sprawy gromady. W końcu XIX i początkach XX stulecia Markowa stała się jednym z pionierów spółdzielczości na polskiej wsi.
Przypuszczalnie w grudniu 1942 r. Ulmowie zdecydowali się udzielić pomocy ośmiu Żydom. Ukrywali ich we własnym domu do marca 1944 r.
Przyjmując ich pod swój dach, mieli świadomość ogromnego ryzyka.
Za pomoc ludności żydowskiej na ziemiach polskich okupowanych przez Niemców groziła śmierć.
Pomimo powszechnego terroru, strachu i ograniczonych możliwości materialnych, Ulmowie dali świadectwo tego, że człowiek w imię ewangelicznej miłości bliźniego jest gotów przezwyciężyć lęk, a nawet ryzykować własne życie.

-
Prezentacja wystawy „Samarytanie z Markowej. Ulmowie – Polacy zamordowani przez Niemców za pomoc Żydom” w Argentynie
Wernisaż odbył się 14 września 2023 roku w Rosario. Ekspozycja prezentuje między innymi dokumenty i zdjęcia ilustrujące historię rodziny Ulmów oraz życie polskiej i żydowskiej społeczności Markowej.
-
Rodzina Ulmów beatyfikowana
Papież Franciszek włączył 10 września 2023 roku do grona błogosławionych rodzinę Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich siedmioro dzieci, którzy zostali zamordowani 24 marca 1944 r. przez Niemców za ukrywanie Żydów.
-
Na Podkarpaciu upamiętniono Żydów zamordowanych w Markowej
Na Cmentarzu Wojennym Ofiar Hitleryzmu w Jagielle-Niechciałkach odbyła się uroczystość z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, upamiętniająca Żydów zamordowanych przez Niemców w Markowej w latach 1942–1944, m.in. z rodzin Didnerów, Goldmanów i Grünfeldów, zabitych wraz z rodziną Ulmów.