Rodzina Ulmów z Markowej

https://rodzinaulmow.ipn.gov.pl/ulm/multimedia-1/zdjecia/20598,Zdjecia.html
24.02.2024, 21:11

Józef Ulma był człowiekiem szerokich horyzontów. Do dziś zachowała się część jego księgozbioru, opatrzona ekslibrisem „Biblioteka domowa – Józef Ulma”. Prenumerował „Wiedzę i Życie”, potrafił skonstruować maszynę introligatorską i przydomową elektrownię wiatrową, dzięki czemu jako pierwszy we wsi oświetlał dom prądem, a nie lampą naftową. Założył pierwszą szkółkę drzew owocowych w Markowej i szybko zaczął utrzymywać się ze sprzedaży sadzonek. Prawdopodobnie to dzięki niemu pojawiły się szczepione jabłonie w tej okolicy. Prócz ogrodnictwa – Józef Ulma był propagatorem uprawy warzyw i owoców – zajmował się także pszczelarstwem i hodowlą jedwabników.

Największą pasją Józefa była fotografia. Początkowo korzystał z samodzielnie złożonego aparatu, z czasem zaczął używać profesjonalnego sprzętu. Wiele zdjęć zachowało się do dziś . Na szczególną uwagę zasługują zdjęcia rodzinne.

Poniżej prezentujemy zdjęcia rodziny Ulmów: Wiktorii, Józefa, ich dzieci, najbliższych – rodziców i rodzeństwa oraz społeczności Markowej. Ich autorem był Józef Ulma. Fotografie ukazują rodzinę pełną miłości i radości. To jednocześnie piękna dokumentacja codziennego życia na podkarpackiej wsi. Więcej obrazów z życia rodziny Ulmów i mieszkańców Markowej można znaleźć w albumie „Sprawiedliwi i ich świat. Markowa w fotografii Józefa Ulmy”.

Rodzina Ulmów

Mieszkańcy Markowej

Społeczność żydowska w Markowej

Opcje strony