Polacy ratujący Żydów pod okupacją niemiecką – Irena Sendlerowa

Podczas II wojny jedna z najbardziej heroicznych postaci akcji pomocy, eksterminowanym przez Niemców, Żydom. Działała sama i w Radzie Pomocy Żydom „Żegota”. Pomagała bez względu na narodowość i status społeczny potrzebujących, od profesorów uniwersytetu do biedoty. Ikona ratowania żydowskich dzieci; wiele z nich dzięki niej wyprowadzono z getta warszawskiego i ukryto w polskich rodzinach, sierocińcach i klasztorach. Uhonorowana tytułem Sprawiedliwej wśród Narodów Świata.

 

 

Irena Sendlerowa (1910–2008)

Anna Mieszkowska, Irena Sendlerowa (1910–2008), 2014

Irena Sendlerowa nie lubiła, gdy nazywano ją bohaterką. Gdy pytano, czy się bała, odpowiadała szczerze, że tak, ale że nienawiść do oprawców była silniejsza niż strach. Wiele lat milczała na temat swojej działalności w czasie wojny.

Po raz pierwszy opisała, czym się wówczas zajmowała, w dwudziestą rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Na liczne pytania, dlaczego tak bardzo ryzykowała, odpowiadała, że nie umiałaby przeżyć wojny inaczej.

W 2018 Instytut Pamięci Narodowej i Poczta Polska przygotowali znaczek okolicznościowy z Ireną Sendlerową.

29 listopada 2018 r. w Łodzi odbył się finał ogólnopolskiego konkursu historycznego dla uczniów szkół ponagimnazjalnych „»Nie jestem żadną bohaterką«. Irena Sendlerowa na tle historii II wojny światowej na ziemiach polskich (1939–1945)”. Konkurs został zorganizowany przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi w związku z uchwałą Sejmu RP z 8 czerwca 2017 r. ustanawiającą rok 2018 Rokiem Ireny Sendlerowej.

90s. historii: 12 maja 2008 roku zmarła Irena Sendlerowa

 

 

 

Opcje strony

do góry