Pokaz filmu dokumentalnego „Historia jednej zbrodni” w Lublinie

Uroczysta projekcja filmu odbędzie się 6 września 2023 roku.

Pokaz odbędzie się w sali konferencyjnej lubelskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej (ul. Wodopojna 2) i zostanie poprzedzony prelekcją Kingi Żelazko (Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Lublinie).

***

Film znakomitego dokumentalisty Mariusza Pilisa opowiada przejmującą historię rodziny Ulmów: Józefa i Wiktorii oraz ich siedmiorga dzieci, którzy poświęcili swoje życie, próbując ratować życie dwóch żydowskich rodzin, Goldmanów i Szallów. Niewyobrażalna zbrodnia, której 24 marca 1944 roku dokonali Niemcy, mordując z zimną krwią także dzieci Ulmów, jest dla reżysera punktem wyjścia do śledztwa w tej sprawie. Jego wyniki są szokujące.

Reżyser dotarł do niepublikowanych wcześniej materiałów, przeprowadził szereg rozmów, podążył powojennym tropem odpowiedzialnych za mord. Dzięki temu widz z przerażającym zdumieniem odkrywa prawdę, że sprawcy tej okrutnej zbrodni nie ponieśli za nią kary, a żandarm, który wydał wyrok na Ulmów i przeprowadził ich egzekucję, przez lata cieszył się szacunkiem i uznaniem w Niemczech.

„Historia jednej zbrodni” to nie tylko świetnie zrealizowany, trzymający uwagę widzów od pierwszej do ostatniej minuty dokument. To także film misyjny, w służbie prawdy, dopowiadający brakujące elementy historii rodziny Ulmów, nad którymi do tej pory nikt się nie pochylił.

(na podst. materiałów dystrybutora filmu Rafael Film)

Opcje strony

do góry