W „Kulisach historii” o beatyfikacji Ulmów

Premiera audycji Instytutu Pamięci Narodowej 9 września (sobota) 2023 roku o godz. 15.00 na kanale IPNtv.

Beatyfikacja rodziny Ulmów to pierwsza beatyfikacja w Polsce, która dotyczy całej rodziny. W uroczystościach zapowiedziało swój udział ponad 32 tysięcy wiernych, prawie tysiąc kapłanów, 80 biskupów i kardynałów. Uroczystej mszy świętej, która rozpocznie się o 10.00 będzie przewodniczył wysłannik papieski, prefekt dykasterii spraw kanonizacyjnych, kardynał Marcello Semeraro. Przez lata to IPN był główną instytucją, która przypominała o bestialskim mordzie, który dokonali Niemcy na tej rodzinie. To dzięki zabiegom IPN pamięć o tej zbrodni była stale przypominana. Te uroczystości przypominają o wartości i sensie badań historycznych.

Gościem Rafała Dudkiewicza będzie dr Rafał Leśkiewicz, rzecznik prasowy IPN.

* * *

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak bardzo jesteśmy zakorzenieni w historii; nie dostrzegamy, że to, co wydarzyło się w niedawnej przeszłości, wciąż ma wpływ na nas i nasze otoczenie. Dla zrozumienia własnej tożsamości musimy wiedzieć – jako jednostki i wspólnota – skąd przychodzimy i jak jest nasza historia.

W ramach cyklu „Kulisy historii” szukamy odpowiedzi na pytanie, jak dzisiaj rzutuje na nas to, co stało się już przeszłością. Zajrzymy za kulisy wydarzeń, spróbujemy zrozumieć, jak działa machina historii i na ile decyzje jednostek zaważyły nad naszymi losami – pojedynczymi i zbiorowymi.

Zobacz inne odcinki z cyklu „Kulisy historii”

Opcje strony

do góry