Ocaleni i Sprawiedliwi – świadectwa Niezwyciężonych. Cykl trzech fragmentów notacji IPN

W związku z obchodami Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką prezentujemy wspomnienia Ocalonej Chavy Nissimov oraz Sprawiedliwych: Tadeusza Stankiewicza i Stanisławy Roztropowicz-Szkubel.

Cykl powstał na podstawie fragmentów wspomnień zgromadzonych na portalu opowiedziane.ipn.gov.pl. Zachęcamy do zapoznania się z pełnymi wersjami notacji, jakie znajdują się na portalu z archiwalnym zasobem IPN w zakresie historii mówionej. Dzięki naszemu serwisowi można spojrzeć w przeszłość oczami niezwykłych Świadków Historii. Relacje dotyczą najważniejszych zagadnień polskiej historii: II wojna światowa, wywózki Polaków na wschód ZSRS, Zbrodnia Katyńska, ratowanie Żydów przez Polaków w czasie Holocaustu, Rzeź Wołyńska, Powstanie Warszawskie, opozycja w PRL, Solidarność oraz szeregu innych wydarzeń.

 

Ocaleni i Sprawiedliwi – świadectwa Niezwyciężonych

 

Chava Nissimov, relacja Ocalonej – „DZIEWCZYNKA Z WARSZAWSKIEGO GETTA”

 

 

Los polskich Żydów zamkniętych w gettcie w Warszawie, widziany oczami dziecka. Historia opowiedziana przez kobietę, która gdy jako trzylatka ciężko zachorowała, została uratowana przez polskiego lekarza, a potem razem z matką uciekły na aryjską stronę i tam udało im się przetrwać.

Więcej na opowiedziane.ipn.gov.pl

 

Tadeusz Stankiewicz, relacja Sprawiedliwego – „UKRYWANI NA BAGNACH”

 

 

Sprawiedliwy, syn Sprawiedliwych, opowiada o polsko-żydowskich relacjach w Puławach przed wojną. Jako chłopiec uczestniczył on potem w zorganizowanej przez rodziców akcji ratowania kilkudziesięciu Żydów zamkniętych przez Niemców w gettcie w Opolu Lubelskim. Byli oni ukrywani w ziemiankach wykonanych w lasach, które jako leśniczy nadzorował jego ojciec oraz w zabudowaniach leśnictwa.

Więcej na opowiedziane.ipn.gov.pl 

 

Stanisława Roztropowicz-Szkubel, relacja Sprawiedliwej –  „OCALONA DZIEWCZYNKA”

                            

 

  

 

Sprawiedliwa opowiada o napaści Niemiec na Polskę w 1939 r., która zastała jej rodzinę na Wołyniu. Wspomina okupację sowiecką i niemiecką. Relacjonuje jak jej rodzice i ona z siostrą wzięli do domu będącą w stanie krytycznego wycieńczenia dwuletnią żydowską dziewczynkę i wychowywali ją jak własną córkę do końca wojny.     

Więcej na opowiedziane.ipn.gov.pl 

Link do playlisty

Opcje strony

do góry