Dyskusja „Sprawiedliwi – prawda i pamięć”

W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką, Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej zorganizowało dyskusję „Sprawiedliwi – prawda i pamięć”. Spotkanie odbyło się 24 marca w kinie Atlantic w Warszawie. Zapis dyskusji na kanale IPNtv.

Czym jest człowieczeństwo i co jest jego miarą? Kim byli Sprawiedliwi? Z czego wynikała ich dzielna postawa? To pytania, które często pojawiają się podczas rozmów dotyczących ratowania Żydów z Holocaustu. Goście dyskusji „Sprawiedliwi – prawda i pamięć” zgłębiali temat nie tylko samych motywów, ale również emocji, jakie towarzyszyły ukrywanym i ukrywającym. Zastanawiali się nad przyczynami skrajnych reakcji i postaw osób uratowanych. Rozmawiali o problemie przypisywania Polakom współudziału w Zagładzie i genezie określenia „polskie obozy koncentracyjne”, a także skutecznych kierunkach działania polskiej polityki historycznej na arenie międzynarodowej. W panelu dyskusyjnym udział wzięli redaktor Paweł Lisicki, ks. prof. Waldemar Chrostowski oraz dr Tomasz Domański, rozmowę poprowadził redaktor Jan Pospieszalski.

Retransmisja na kanale IPNtv – premiera 27 marca 2023, godz. 20.00

 

Dyskusji „Sprawiedliwi – prawda i pamięć” towarzyszył pokaz fabularyzowanego dokumentu „Matusia” w reżyserii Macieja Fijałkowskiego. Jest to niezwykła opowieść o matce Matyldzie Getter, przełożonej Prowincji Warszawskiej Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, która wraz z innymi zakonnicami, ryzykując życiem, udzielała schronienia żydowskim dzieciom, ratując je przed Holocaustem. W filmie rolę matki Matyldy Getter zagrała Agnieszka Mandat. Wystąpili w nim m.in. ocalona przez Matusię Lea Balint, s. Magdalena Abramow-Newerly, prof. Jan Żaryn oraz dr Mateusz Szpytma.

Film „Matusia”

 

 wersja angielska

wersja hebrajska

 

Opcje strony

do góry