„Biuletyn IPN” nr 3/2023 – Błogosławieni miłosierni

Na złocistej okładce trzeciego numeru „Biuletynu IPN” z tytułem „Błogosławieni miłosierni” jest piękna rodzina z kilkorgiem dzieci. Sielankowe zdjęcie zabawy na podwórzu. Jeden z maluchów dosiada baranka. Ta sielanka nagle została zniszczona przez wojnę. Za ukrywanie Żydów Niemcy zamordowali rodzinę Ulmów. Rodziców i siedmioro małych dzieci, w tym jedno nienarodzone. W egzekucji zginęło również ośmioro ukrywanych Żydów. Znamy imiona i nazwiska tych, którzy zginęli i tych, którzy ich zamordowali. Znamy też imiona i nazwiska mieszkańców Markowej , którzy pomimo tej zbrodni nadal ratowali Żydów w tej samej miejscowości. Znamy imiona i nazwiska dwudziestu jeden osób, które ocalili.

Marcowy numer „Biuletynu IPN” przypomina okupacyjne losy Polaków i Żydów. W otwierających go rozmowach bestialstwo Niemców zderzone zostało z heroizmem Polaków ratujących Żydów i z walką Żydów o życie w czasie powstania w getcie warszawskim. Przypominamy, że nawet w obozach zagłady istniał żydowski ruch oporu.

W marcu nie mogło też zabraknąć na naszych łamach sylwetek Żołnierzy Wyklętych.

Dodatkiem do „Biuletynu IPN” jest płyta DVD z filmem dokumentalnym „Życie za życie” w reżyserii Arkadiusza Gołębiewskiego.

„Biuletyn IPN” jest dostępny również w prenumeracie.

SPIS TREŚCI

Żydzi, Zagłada i pomoc

Żołnierze Wyklęci

Opowiedziane historie

  • Relacja Tadeusza Stankiewicza. Żydzi ukrywani na bagnach

Opcje strony

do góry