Wystawa „»Błogosławieni Sprawiedliwi, albowiem…« Opowieść o Rodzinie Ulmów”

24 marca 1944 r. niemieccy oprawcy zamordowali Wiktorię i Józefa Ulmów oraz siedmioro ich dzieci, a także ukrywanych przez nich Żydów. Ta okrutna zbrodnia, mimo upływu lat, niezmiennie porusza nas do głębi.

Na ekspozycji można zapoznać z oryginalnymi dokumentami z zasobu Archiwum IPN, przedmiotami wydobytymi z grobu podczas ekshumacji Rodziny Ulmów na cmentarzu w Markowej oraz modlitewnikami i książkami należącymi do Józefa i Wiktorii ze zbiorów Jerzego Ulmy, Agaty Frendo i Piotra Sagana.

Ekspozycja ma kameralny charakter. Intencją autorów było zaproszenie zwiedzających do prywatnego świata rodziny Ulmów i zanurzenia się w serdecznej atmosferze ich domu.

Poznając losy rodziny Ulmów, możemy lepiej zrozumieć, na czym polega chrześcijaństwo i wypływające z niego miłosierdzie. Wiktoria i Józef, chociaż w swojej codzienności byli zwyczajnymi ludźmi, potrafili w tych nieludzkich czasach okazać niebywałą, wręcz heroiczną miłość do bliźniego.  

Ekspozycja została przygotowana przez Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej we współpracy z Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej.

Otwarcie wystawy odbyła się 9 września 2023 roku, w przeddzień beatyfikacji Czcigodnych Sług Bożych Józefa i Wiktorii Ulmów wraz z dziećmi, w tym jednym nienarodzonym – wydarzenia bez precedensu, bowiem po raz pierwszy w historii wyniesiona na ołtarze zostanie cała rodzina.

 

Opcje strony

do góry